Relacja z VII Zawodów Narciarskich Leśników RDLP Katowice

I stało się!

VII Zawody Narciarskie Leśników o Puchar Dyrektora RDLP w Katowicach przechodzą do historii.

W sobotę 11 marca 2023 r., na stoku stacji narciarskiej „Zwardoń SKI” w Zwardoniu stawiło się na starcie ponad 90 amatorów białego szaleństwa, reprezentujących 16 nadleśnictw wraz z  członkami ich rodzin i zaproszeni goście. Organizatorem imprezy byli: Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej Region Górnośląski, Nadleśnictwo Ujsoły       i Stacja Narciarska „Zwardoń SKI”. Sponsorami tegorocznej edycji zawodów były firmy: MENTOR Broker Ubezpieczeniowy, ŻYWIEC ZDRÓJ S.A., Tartak Kocoń, REX Transport.


Po rozdaniu numerów startowych był czas na rozjeżdżenie i przygotowanie się do startu w gigancie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali o puchary i medale w klasyfikacji indywidualnej, drużynowej a także rodzinnej. W klasyfikacji indywidualnej przewidziano      5 kategorii wiekowych oraz kategorię VIP. Z uwagi na zmieniające się warunki atmosferyczne i obficie padający śnieg jury zawodów podjęło decyzję o przeprowadzeniu tylko jednego przejazdu. Trudna aura nie przeszkodziła jednak żadnemu uczestnikowi i wszyscy ukończyli swoje przejazdy. Tym większe gratulacje należą się dzieciom, które dzielnie poradziły sobie z trudnymi warunkami. W pięknej, zimowej scenerii rozdano puchary, medale, dyplomy oraz nagrody.  

Najlepsi w klasyfikacji indywidualnej okazali się:

Kategoria K1 (dziewczynki młodsze):

 1. Antonina Słowik (Ujsoły)
 2. Nadia Kohut (Ustroń)
 3. Lena Ogorzały (Kup)

Kategoria M1 (chłopcy młodsi):

 1. Bolesław Proszewski (Opole)
 2. Dawid Wojdyło (Andrychów)
 3. Marcin Kohut (Wisła)

Kategoria K2 (juniorki):

 1. Aleksandra Porwisz (Ujsoły)
 2. Oliwia Młynarczyk (Wisła)

Kategoria M2 (juniorzy):

 1. Michał Porwisz (Ujsoły)
 2. Jakub Kukuczka (Wisła)
 3. Oskar Morgała (Rybnik)

 Kategoria K3 (kobiety):

 1. Katarzyna Czyż (Wisła)
 2. Natalia Kohut (Ustroń)
 3. Agata Proszewska (Opole)

Kategoria M3 (mężczyźni):

 1. Marek Tlałka (Ujsoły)
 2. Michał Basiura (Sucha)
 3. Bartłomiej Gowin (Kluczbork)

Kategoria K4 (kobiety):

 1. Katarzyna Starowicz (Kluczbork)
 2. Joanna Porwisz (Ujsoły)
 3. Aleksandra Młynarczyk (Wisła)

Kategoria M4 (mężczyźni):

 1. Andrzej Porwisz (Ujsoły)
 2. Hubert Kukuczka (Wisła)
 3. Bartłomiej Mynarski (Bielsko)

Kategoria K5 (Kobiety):

 1. Janina Glac (Ustroń)
 2. Maria Kochanek (Rybnik)

Kategoria M5 (mężczyźni):

 1. Zbigniew Kalisz (Jeleśnia)
 2. Stanisław Piela (Ustroń)
 3. Roman Cebrat (Jeleśnia)

Kategoria VIP:

 1. Sławomir Kohut (Ustroń)
 2. Tadeusz Kosman (Sucha)
 3. Piotr Chrzęszczyk (Świerklaniec)

Puchar dla najlepszej jednostki RDLP Katowice trafił do Nadleśnictwa Ustroń, drugie miejsce zajęła drużyna z Nadleśnictwa Jeleśnia, trzecie zaś ekipa z Ujsół. Dalej uplasowały się nadleśnictwa: Wisła, Sucha, Bielsko.

W klasyfikacji rodzinnej bezkonkurencyjną okazała się rodzina Porwiszów z Ujsół, wyprzedzając rodzinę Kohut (Ustroń) i Gowin (Kluczbork). Kolejne miejsca zajęły rodziny: Kochanek (Rybnik) ex-aequo z Młynarczykami (Wisła), Wojdyło (Andrychów), Chrzęszczyk (Świerklaniec).

W klasyfikacji związkowej Puchar Przewodniczącego ZLP powędrował do najlepszych zawodniczek i zawodników, którymi wśród kobiet okazały się:

1. Marta Chrzęszczyk (Siewierz)

2.  Aleksandra Młynarczyk (Wisła)

3.  Monika Zielińska-Duda (Olesno)

a wśród mężczyzn:

1. Andrzej Porwisz (Ujsoły)

2. Hubert Kukuczka (Wisła)

3. Sławomir Kohut (Ustroń)

Najlepszy czas zawodów „wykręcił” Marek Tlałka (najszybszy wśród mężczyzn)  oraz Katarzyna Czyż (najszybsza wśród kobiet). Upominki odebrali również najstarszy zawodnik, którym był Jacek Labus z Nadleśnictwa Olesno i najmłodszy – Michalinka Kohut z Ustronia.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale pamiątkowe, a dla finalistów przewidziano nagrody rzeczowe. W trakcie imprezy zawodnicy mogli posilić się kiełbaską i oscypkiem z grilla oraz prawdziwą wojskową grochówką z kuchni polowej, na którą zaproszono  również wszystkich narciarzy jeżdżących w tym dniu na stoku i gości.

Pomimo sportowej rywalizacji podczas zawodów panowała rodzinna i przyjacielska atmosfera a wartością nadrzędną stała się dobra zabawa i integracja miłośników narciarstwa pośród naszej braci leśnej.

Andrzej Porwisz Zdjęcia: Karolina Hojny