Magicznych Świąt Bożego Narodzenia

fot. Jarosław Ramucki

Najserdeczniejsze życzenia spokojnych,
radosnych, pełnych pięknej atmosfery

Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów
w nadchodzącym Nowym 2019 Roku
wraz z podziękowaniami
za dotychczasową współpracę
składają członkowie
 Prezydium Rady Regionu Górnośląskiego.

DO MINISTERSTWA INFRASTRUKTURY WPŁYNĘŁO JUŻ 1 700 PETYCJI

o dokonanie zmiany Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. 

7 listopada br. odbyło się spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury, w którym uczestniczyli przedstawiciele 18 związków zawodowych zrzeszających leśników i pracowników poczty. Ministerstwo reprezentował wiceminister tego departamentu Marek Chodkiewicz. W imieniu Związku Leśników Polskich w RP występował Jarosław Szałata i Urban Kolman.

Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP przedstawił propozycje rozwiązań zmian stawki oraz zadawał pytania dotyczące kierunku wprowadzania modyfikacji w życie. Najważniejsze postulaty to:

  • wprowadzenie natychmiastowych zmian w rozporządzeniu wyrażonych w petycji o treści:Dla pojazdów użytkowanych przez listonoszy Poczty Polskiej S.A. oraz przez pracowników służby leśnej i służby parków narodowych, stawki kwot o których mowa w § 2, podwyższa się, stosując mnożnik 1,2”.   
  • wykreślenie z treści rozporządzenia słowa „osobowy” pozostawiając słowo „samochód” ponieważ otwiera to możliwości zwrotu kosztów za każdy samochód w tym m.in. ciężarowy, ciężarowo-osobowy, elektryczny.

Ustalono:

  • pracownicy Ministerstwa Infrastruktury odniosą się do postulatu wyrażonego w petycji przekazując pisemną odpowiedź do 12 listopada br.
  • spotkanie w sprawie nowych stawek nastąpi po analizie aktualnych kosztów używania pojazdów przeprowadzona przez Instytut Transportu Samochodowego.

Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP Jarosław Szałata nadal zachęca do wysyłania petycji dotyczącej zmiany w rozporządzeniu.Szczegółowe informacje o składaniu petycji można znaleźć pod adresem:

https://www.gov.pl/infrastruktura/skargi-wnioski-i-petycje

Petycję można wysyłać elektronicznie na adres  skargi.wnioski@mi.gov.pl  w temacie wpisując PETYCJA. 

Tekst: Maria Bajsarowicz

PRZODKOM NA CHWAŁĘ, POTOMNYM KU PAMIĘCI

pod takim hasłem w czwartkowe przedpołudnie 25 października br. w Nadleśnictwie Prószków odbyła się uroczystość upamiętniająca 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie obchodów parkowi przy siedzibie nadleśnictwa nadano imię „Park 100 – lecia Odzyskania Niepodległości”.

Gospodarzem uroczystości był Nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków Marek Bocianowski.

Na uroczystość zostało zaproszonych wielu gości reprezentujących świat polityki, instytucji publicznych, przedstawicieli służb mundurowych oraz organizacji współpracujących z Lasami Państwowymi.

Dyrekcję Regionalną Lasów Państwowych w Katowicach reprezentował Z-ca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Hubert Wiśniewski.

Prószków przemówienia

W imieniu Związku Leśników Polskich Regionu Górnośląskiego w Katowicach głos zabrał Przewodniczący Piotr Chrzęszczyk.

Prószków przemówienia

W jubileuszu brali udział obecni i emerytowani pracownicy prószkowskiego nadleśnictwa oraz Nadleśniczowie z sąsiednich jednostek.

W programie obchodów znalazło się miejsce na odsłonięcie rocznicowego obelisku, posadzenie „Dęba Niepodległości” oraz sadzonki buka upamiętniających rocznicę 100 – lecia powstania Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchodom towarzyszył Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz występ artystyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Prószkowie.

Podczas uroczystości rocznicowych, członkowie Związku Leśników Polskich działającego przy Nadleśnictwie Prószków zostali uhonorowani odznaczeniami.

Brązową odznakę „ Zasłużony dla Leśników Polskich” otrzymali:

Bogusława Dziewior- Konopka, Tomasz Kulak , Marek Kuzak,  Zygmunt Łubiński, Edward Sawicki, Krzysztof Szot, Waldemar Wencel.

Prószków odznaczenia

 

Tekst: Maria Bajsarowicz

Petycja w sprawie zmian stawek za kilometr

16 października br. pracownicy Lasów Państwowych wraz z przedstawicielami Poczty Polskiej rozpoczęli akcję wysyłania petycji dotyczącej zmiany Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. poz. 271 z późn. zm.), poprzez dodanie paragrafu w brzmieniu:

Dla pojazdów użytkowanych przez listonoszy Poczty Polskiej S.A. oraz w służbie leśnej i służbie parków narodowych, stawki kwot o których mowa w § 2, podwyższa się, stosując mnożnik 1,2”.

Szczegółowe informacje o składaniu petycji można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/infrastruktura/skargi-wnioski-i-petycje

Wzór petycji został przesłany do wszystkich Przewodniczących Organizacji Zakładowych z prośbą o jej rozesłanie do członków Związku Leśników Polskich oraz do wszystkich pracowników LP.

Petycję można wysyłać elektronicznie na adres  skargi.wnioski@mi.gov.pl  w temacie wpisując PETYCJA lub wysłać w formie papierowej.

Tekst: Maria Bajsarowicz

Zakończyły się XI Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej

Już jedenasty raz siatkarze z całej Polski spotkali się na Ogólnopolskich Mistrzostwach Leśników w Piłce Siatkowej. Tegoroczne rozgrywki odbyły się w Hali Milenium w Kołobrzegu i trwały od 8 do 12 października. W zawodach rywalizowało 18 zespołów z całego kraju. Drużyny zostały podzielone na cztery grupy. Na oficjalnej stronie XI Mistrzostw Polski Leśników w Piłce Siatkowej dostępne były transmisje na żywo ze spotkań rozgrywanych w Kołobrzegu.

DRUŻYNA RDLP KATOWICE

Reprezentacja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Katowic znalazła się w Grupie A, razem z siatkarzami RDLP Szczecin, RDLP Krosno i RDLP Radom. Nasi zawodnicy trafili do grupy razem z dwiema najlepszymi drużynami turnieju. Katowiczanie w swojej grupie zajęli 3 miejsce, natomiast w ostatecznej klasyfikacji uplasowali się na miejscu 14.

Trzy pierwsze pozycje wywalczyły drużyny :

  • 1 miejsce RDLP Krosno
  • 2 miejsce RDLP Szczecin
  • 3 miejsce RDLP Białystok

W czasie całego turnieju na boisku towarzyszyła zawodnikom postawa fair-play, która jest fundamentem sportowej rywalizacji.

Następne, XII Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej odbędą się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Tekst: Maria Bajsarowicz

Zdjęcie:mpl2018.pl

Jubileusz 100 – lecia działalności Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej

5 października br. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się uroczysta akademia wieńcząca obchody 100 – lecia Związku Leśników Polskich w RP. Uroczystość jubileuszowa została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Podczas spotkania zasłużonym przedstawicielom Związku zostały wręczone odznaczenia. Członkowie Związku Leśników Polskich Regionu Górnośląskiego otrzymali następujące wyróżnienia:

Członkiem Honorowym Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej została

Grażyna Rychlewska 

Oznakę honorową „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej” otrzymali

Piotr Chrzęszczyk i Jan Trzcionka

 Złoty Znak Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał

Grzegorz Cekus

Obchody 100 lecia ZLP w RP 100 lecie ZLP w RP100 lecie ZLP w RP

Tekst: Maria Bajsarowicz
Zdjęcia: Rafał Szkopiński, www.dzienniklesny.pl

Odrzucono poselski projekt ustawy o transporcie drogowym

1 października br. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury większością głosów odrzucono poselski projekt ustawy dotyczącej zmian stawek za kilometr. Stronę ZLP w RP reprezentował Wiceprzewodniczący Urban Kolman. Od 2007r. wysokości stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, nie uległy zmianie.

Tekst: Maria Bajsarowicz

Obchody 100 lecia Związku Leśników Polskich w RP w Nadleśnictwie Siewierz

 

„Najważniejsze we wspomnieniach jest to,
żeby mieć się gdzie zatrzymać
i tam je wspominać.”

Terry Pratchett „Blask Fantastyczny”

zdjęcie 1

W czerwcu br. każda organizacja zakładowa naszego regionu otrzymała sadzonkę buka. Drzewa miało być posadzone w czasie uroczystości upamiętniających 100-lecie powstania Związku Leśników Polskich w RP oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Załogi z Nadleśnictw Siewierz i Rudy Raciborskie postanowiły razem uczcić ten jubileusz.

Czytaj dalej

Szlakiem przedborskiej Pilicy – wspomnienia rajdowicza

„…Gdzie ta Łódź jest, a przy niej nasz szlak,
morze łąk i fale zbóż i traw i spieniony grzywacz…
Zaraz, to nie to!
To dla piwa za płytkie jest szkło!
Gdzie ta Łódź jest, a przy niej nasz szlak,
na pokładzie noce pełne gwiazd.
By choroby morskiej było mniej,
to nie mieszaj i rozsądek miej!…”

fragment konkursowej piosenki załogi z Nadleśnictwa Elbląg 

XXX Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Leśników „Na Pokładzie Przygody” organizowany na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi przeszedł już do historii. Pozostały wspomnienia. Wspomnienia, do których będziemy mogli wielokrotnie wracać, bo rajd jest zawsze za krótki, a chwile spędzane razem sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Z większą ochotą wracamy do swoich codziennych obowiązków planując następne spotkania. W przyszłym roku zjazd leśników odbędzie się na terenie RDLP Katowice.

Foto 1

Czytaj dalej

Raz jeszcze o Jubileuszu 100 lecia ZLP w RP Regionu Górnośląskiego

Jubileusz 100-lecia Związku Leśników Polskich w RP

w Regionie Górnośląskim w Katowicach

 

Drzewa ogromne, że nie widać szczytu,
Słońce zachodząc różowo się pali
Na każdym drzewie jakby na świeczniku,
A ludzie idą ścieżką, tacy mali.

Zadrzyjmy głowy, weźmy się za ręce,
Żeby nie zgubić się w trawach, jak w borze.
Noc już na kwiaty nakłada pieczęcie
I z góry spływa kolor po kolorze.

A tam nad nami uczta. Dzbany złota,
Czerwone wina w osinowej miedzi.
I wiezie dary powietrzna karoca
Dla niewidzialnych królów czy niedźwiedzi.

Wyprawa do lasu

Czesław Miłosz

Wybór wiersza Czesława Miłosza „Wyprawa do lasu” w charakterze wstępu do Regionalnych Obchodów 100-lecia Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej był uwieńczeniem pracy zespołu zadaniowego powołanego do organizacji tej uroczystości.

Czytaj dalej