Relacja z VI Zawodów Narciarskich Leśników o Puchar Dyrektora RDLP Katowice

Po dłuższej nieobecności związanej z pandemią COVID-19,  leśnicy mogli ponownie zmierzyć się w konkurencjach alpejskich podczas VI Zawodów Narciarskich Leśników o Puchar Dyrektora RDLP Katowice oraz o Puchar Przewodniczącego ZLP w RP Regionu Górnośląskiego. Zawody odbyły się 5 lutego 2022 roku na stoku stacji narciarskiej Zwardoń SKI w Zwardoniu. Organizatorami zawodów byli: Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej Region Górnośląski oraz Nadleśnictwo Ujsoły, a honorowy patronat objął p.o. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Damian Sieber. Sponsorami imprezy oraz fundatorami nagród byli:  Związek Leśników Polskich w RP Regionu Górnośląskiego, MENTOR S.A., Żywiec Zdrój S.A., Pilkar Krzysztof Kocoń.

W slalomie gigancie wzięło udział 72 zawodników, w tym leśnicy reprezentujący 17 nadleśnictw naszej dyrekcji oraz członkowie ich rodzin. Udział wziął także przedstawiciel Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, prof. dr hab. inż. Jarosław Socha, reprezentujący Wydział Leśny.

Na stoku panowały bardzo dobre warunki narciarskie. Pokrywa śnieżna  sięgała niemal 90cm, a przebłyskujące słońce na przemian z lekkimi opadami śniegu wprowadziły atmosferę niczym z krainy baśni. Odpowiednio przygotowana trasa zapewniała uczestnikom możliwość bezpiecznego przejazdu. Niestety nie obyło się bez wypadku. Jeden z zawodników, ćwicząc na wolnej części stoku, oddzielonej od trasy slalomu, przewrócił się, w wyniku czego doznał urazu dolnej kończyny. Zabezpieczony przez ratownika GOPR, został zwieziony na dolną część stoku narciarskiego, skąd został przekazany zespołowi karetki. Miejmy nadzieję, że szybko wróci do zdrowia i będzie mógł wystąpić w kolejnej edycji zawodów.

 Zawodnicy mieli do pokonania 24 bramek na trasie liczącej ok. 700 metrów długości. Każdy zawodnik wykonał jeden przejazd.

 

Zgodnie z regulaminem zawodów, uczestnicy wystartowali indywidualnie w 9 kategoriach wiekowych, snowboard oraz VIP a także w klasyfikacji drużynowej i rodzinnej. Najlepsze wyniki w starcie indywidualnym osiągnęli:

Kategoria K1 (dziewczynki do 12 roku życia)

 1. Nadia Kohut (Ustroń)
 2. Lena Kukuczka (Wisła)
 3. Nikola Młynarczyk (Wisła)

Kategoria M1 (chłopcy do 12 roku życia)

 1. Oskar Morgała (Rybnik)
 2. Hubert Mynarski (Bielsko)
 3. Dawid Wojdyło (Andrychów)

Kategoria K2 (juniorki od 13 do 18 lat)

 1. Natalia Kohut (Ustroń)
 2. Aleksandra Porwisz (Ujsoły)
 3. Oliwia Młynarczyk (Wisła)

Kategoria M2 (juniorzy od 13 do 18 lat)

 1. Michał Porwisz (Ujsoły)
 2. Jakub Kukuczka (Wisła)
 3. Piotr Bak (Namysłów)

Kategoria K3 (kobiety od 19 do 40 lat)

 1. Agata Proszewska (Opole)
 2. Marta Chrzęszczyk (Siewierz)
 3. Dagmara Mynarska (Bielsko)

Kategoria M3 (mężczyźni od 19 do 40 lat)

 1. Michał Basiura (Jeleśnia)
 2. Marek Tlałka (Ujsoły)
 3. Mateusz Purol (Ujsoły)

Kategoria K4 (kobiety od 41 do 54 lat)

 1. Ewa Chrzęszczyk (Kobiór)
 2. Janina Glac (Ustroń)
 3. Aleksandra Młynarczyk (Wisła)

Kategoria M4 (mężczyźni od 41 do 54 lat)

 1. Hubert Kukuczka (Wisła)
 2. Bartłomiej Mynarski (Bielsko)
 3. Andrzej Porwisz (Ujsoły)

Kategoria M5 (mężczyźni 55 lat i starsi)

 1. Zbigniew Kalisz (Jeleśnia)
 2. Henryk Szerszeń (Katowice)
 3. Stanisław Piela (Ustroń)

Kategoria VIP

 1. Jarosław Socha (UR Kraków)
 2. Sławomir Kohut (Ustroń)
 3. Tadeusz Kosman (Sucha)

Kategoria snowboard (open)

 1. Jakub Proszewski (Opole)
 2. Katarzyna Kochanek (Rybnik)
 3. Hanna Słowik (Ujsoły)

Puchar Dyrektora RDLP Katowice dla najlepszej jednostki powędrował tym razem do Nadleśnictwa Ustroń, drugie miejsce zajęła drużyna z Nadleśnictwa Wisła, a trzecie  Nadleśnictwo Jeleśnia.

    W klasyfikacji rodzinnej zwyciężyła niedościgniona rodzina Kohut z Ustronia, tuż przed  rodziną Kukuczka i Porwisz, które zajęły kolejno 2 i 3 miejsce. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio rodziny: Chrzęszczyk, Mynarski, Tlałka, Młynarczyk, Wojdyło, Słowik, Kohut (Wisła), Kieczka, Duda.

Puchar  Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP Regionu Górnośląskiego trafił w ręce najszybszych zawodników zrzeszonych w ZLP. 

ZLP – Kobiety

 1. Marta Chrzęszczyk (Siewierz)
 2. Aleksandra Młynarczyk (Wisła)
 3. Monika Zielińska-Duda (Olesno)

ZLP – Mężczyźni

 1. Tomasz Tlałka (Ujsoły)
 2. Zbigniew Kalisz (Jeleśnia)
 3. Hubert Kukuczka (Wisła)

Wśród uhonorowanych znaleźli się także najmłodsi uczestnicy zawodów, którymi okazali się Antosia Słowik (6 lat) i Adaś Wojdyło (7 lat). Wszystkim dzieciom należą się ogromne brawa i wyrazy uznania za pokonanie tej samej trasy, co dorośli zawodnicy.

Serdeczne podziękowania wraz z drobnymi upominkami  i gromkimi brawami trafiły także do Nadleśniczego Nadleśnictwa Ujsoły Piotra Olesiaka, Przewodniczącego ZLP  w RP Region Górnośląski Piotra Chrzęszczyka, leśniczego Leśnictwa Zwardoń i inicjatora zawodów Andrzeja Porwisza , kierownika wyciągu Zwardoń SKI Mariusza Białka oraz prof. dr hab. inż. Jarosława Sochy.

Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowy medal oraz książkę, a najmłodsi dodatkowo dla pokrzepienia słodką czekoladę.

Na dole, po ukończonym przejeździe na strudzonych pasjonatów białego szaleństwa czekała kiełbaska i regionalny oscypek z grilla, gorąca herbata oraz rozgrzewająca grochówka prosto z kotła prawdziwej kuchni polowej, którą częstowano wszystkich, aż po ostatnią chochlę.

Mimo rywalizacji, udzieliła się wszystkim doskonała atmosfera i dobra zabawa, którą spotęgowała wspaniała pogoda. Oprócz sportowych emocji  najważniejsze było wyrwanie się choć na chwilę z objęć codziennych restrykcji covidowych oraz spotkanie  w miłym gronie na świeżym, górskim powietrzu.

Tekst: Marzena  Salamon

Zdjęcia: Paweł Bak, Karolina Hojny