Leśni Rajdowicze na Mazowszu

O tym, że „Warszawa da się lubić” przekonali się uczestnicy XXVII Rajdu Leśników, który odbył się w dniach 18-20 czerwca 2015 r.

Niemal 1300 uczestników przez 2 dni pokonywało 17 różnorodnych tras rajdowych by na zakończenie spotkać się w Mrozach.

Mazowsze przywitało Rajdowiczów piękną, słoneczną pogodą. Na uczestników Rajdu czekało wiele atrakcji dopasowanych do różnorodnych gustów i upodobań. Wśród nich były: spływy kajakowe, trasy rowerowe i motocyklowe, zwiedzanie zabytków Warszawy i Mazowsza, rejsy statkami po mazowieckich rzekach, a nawet… paintball. Słowem – coś dla każdego. Nowy obraz

Przemierzając rajdowe trasy uczestnicy poznawali historię i kulturę, a także piękną przyrodę Mazowsza. Była to również okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć, których część wzięła udział w przygotowanym przez organizatorów konkursie. Uczestnicy Rajdu zgłaszali zdjęcia w 3 kategoriach: „Z przymrużeniem oka”, „Warszawa da się lubić” i „Artystyczne”. Łącznie na konkurs wpłynęło 46 zdjęć. Nocą z piątku na sobotę zebrało się Jury pod przewodnictwem Komandor Rajdu – Agaty Gazdowskiej i po długiej debacie postanowiło nagrodzić następujące osoby. W kategorii „Z przymrużeniem oka” – III Miejsce otrzymał Roman Filipiński z Nadleśnictwa Jawor, II miejsce – Beata Matuszna z Nadleśnictwa Jeleśnia, zaś I miejsce – Maria Para z Nadleśnictwa Międzylesie. W kategorii „Warszawa da się lubić” – III miejsce zdobyła drużyna z nadleśnictwa Czaplinek, II miejsce – Mariusz Pietrzak z Nadleśnictwa Chojna, a I miejsce – Dariusz Bacik z Nadleśnictwa Jeleśnia. W kategorii „Artystyczne” III nagrodę otrzymał Dariusz Barcik z Jeleśni, II miejsce zajął Dominik Smoliński z ZILP, autorem najbardziej „artystycznego zdjęcia” okazał się Sławomir Szczerba z Nadleśnictwa Oława.

W sobotę wszystkie rajdowe drużyny zjechały na stadion w Mrozach by wspólnie uczcić zakończenie Rajdu . Z uczestnikami Rajdu spotkał się Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Wiesław Krzewina. Nowy obraz (1)Dla wielu była to również okazja do spotkań po latach. W niejednym oku, na widok kolegi czy koleżanki z czasów szkolnych, zakręciła się łza. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca. Nowy obraz (2)

Wśród uczestników nie zabrakło członków Rady Krajowej ZLP w RP oraz przedstawicieli Mentora i Medicoveru – sponsorów ( foto poniżej).

Nowy obraz (3)Po raz pierwszy w Rajdzie uczestniczyli goście – przedstawiciele Rumuńskiego Związku Leśników Consilva z przewodniczącym Marianem Stoicescu na czele (foto poniżej -drugi od lewej). Nowy obraz (4)Nie zabrakło również tradycyjnych rajdowych konkursów i występów scenicznych. Dotarcie na Rajd to dla znacznej części drużyn nie lada wyzwanie – trzeba skompletować uczestników, wybrać kierownika, wynająć autobus i przejechać nieraz kilkaset kilometrów. Najwytrwalsza okazała się drużyna z Nowogardu, która by wziąć udział w Rajdzie pokonała aż 546 km.

A kto uczestniczył w Rajdzie? Jak powiedziano na początku było to niemal 1300 osób, tworzących 109 rajdowych drużyn. Przekrój wiekowy też był imponujący – od 3 letniej Mai Straniawskiej z Nadleśnictwa Pisz, po 75 letniego „weterana” – Stanisława Kokoszko – członka najliczniejszej rajdowej drużyny z Nadleśnictwa Maskulińskie.

Dla wielu drużyn udział w rajdzie to także okazja do zaprezentowania ciekawych i charakterystycznych totemów i koszulek rajdowych. I w tym roku nie zabrakło interesujących pomysłów. Organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkie drużyny, które stanęły do rywalizacji i zaprezentowały się pozostałym uczestnikom Rajdu na scenie. Nowy obraz (5)Trudny orzech do zgryzienia mieli rajdowicze wybrani do Jury konkursu na Miss i Mistera Rajdu. Po długiej i burzliwej naradzie postanowili przyznać tytuły Miss Rajdu Leśników Monice Kubiak z Nadleśnictwa Pniewy, a Mistera Rajdu Leśników Markowi Marciniakowi i Jackowi Mazurowi z Nadleśnictwa Legnica.

Przemierzanie rajdowych tras sprzyja przemyśleniom, budzi drzemiącą w leśnikach wenę… i tak powstają rajdowe piosenki, które odważni prezentowali swoim kolegom na scenie w Mrozach. Do rywalizacji stanęło kilka drużyn, których występy oceniali członkowie zespołu „Nocna Zmiana Bluesa”. Postanowili oni przyznać aż 5 wyróżnień, za niebanalne wykonanie i ciekawy tekst piosenek.

Radosną atmosferę zakończenia Rajdu przerwał nagle sygnał karetki pogotowia. Jednak nic się nie stało – to element pokazu ratownictwa medycznego przygotowanego przez Medicover. Inscenizacja związana była z pracą leśników i drwali – zespół ratownictwa medycznego pokazał jak udzielać pomocy poszkodowanemu przy pracy pilarką.

Nowy obraz (6) Punktem kulminacyjnym zakończenia XXVII Rajdu Leśników był koncert zespołu „Nocna Zmiana Bluesa”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem leśnej braci. Nowy obraz (7)Żal było opuszczać gościnne Mazowsze, ale na duchu podnosiła perspektywa spotkania na kolejnym Rajdzie Leśników. Tym razem na terenie RDLP w Białymstoku.

Organizatorami XXVII Rajdu Leśników byli: Związek Leśników Polskich Okręgu Warszawskiego i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie.

Szczególne podziękowania należą się organizatorom i wszystkim pracownikom zaangażowanym w przygotowanie Rajdu oraz Sponsorom. To dzięki ich hojności mogliśmy nagrodzić tak wielu uczestników Rajdu.

Więcej zdjęć w zakładce galeria na stronie ZLPwRP kliknij tutaj.

Tekst: Maciej Pawłowski

Zdjęcia: Janina Sobczak