Raz jeszcze o Jubileuszu 100 lecia ZLP w RP Regionu Górnośląskiego

Jubileusz 100-lecia Związku Leśników Polskich w RP

w Regionie Górnośląskim w Katowicach

 

Drzewa ogromne, że nie widać szczytu,
Słońce zachodząc różowo się pali
Na każdym drzewie jakby na świeczniku,
A ludzie idą ścieżką, tacy mali.

Zadrzyjmy głowy, weźmy się za ręce,
Żeby nie zgubić się w trawach, jak w borze.
Noc już na kwiaty nakłada pieczęcie
I z góry spływa kolor po kolorze.

A tam nad nami uczta. Dzbany złota,
Czerwone wina w osinowej miedzi.
I wiezie dary powietrzna karoca
Dla niewidzialnych królów czy niedźwiedzi.

Wyprawa do lasu

Czesław Miłosz

Wybór wiersza Czesława Miłosza „Wyprawa do lasu” w charakterze wstępu do Regionalnych Obchodów 100-lecia Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej był uwieńczeniem pracy zespołu zadaniowego powołanego do organizacji tej uroczystości.

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już w czerwcu ubiegłego roku, od wyboru osób, które zaangażują się w zorganizowanie tego przedsięwzięcia. Powołany zespół składał się z ludzi posiadających dobre pomysły i chęci do współpracy.

Z kilku zaproponowanych lokalizacji wybraliśmy się do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. Niektórzy z nas byli sceptyczni, że takie wydarzenie chcemy zorganizować w nieznanym Domu Kultury. Na miejscu okazało się jednak, że budynek z zewnątrz jest odnowiony, ma przestronną salę konferencyjną, która może pomieścić 280 osób, duże zaplecze socjalne, kawiarnię, do której przylega taras oraz odpowiednią ilość miejsc parkingowych. Po rozmowie z pracującymi na miejscu ludźmi, otwartymi i obiecującymi wszelką pomoc w czasie realizacji projektu, wybrano jednogłośnie to miejsce.

Termin 15 czerwca 2018 r. wydawał się wtedy najlepszym dniem. Czas pokazał niestety, że wielu zaproszonych gości nie mogło uczestniczyć w obchodach z powodu odbywających się równolegle innych wydarzeń.

Okres przygotowań wymagał prac w szerokim zakresie i poświęcenia mnóstwa czasu. Projekt zaproszeń z krótką historią związku, tworzenie plakatu obchodów wraz z planem uroczystości, wystrój sali widowiskowej, lokalizacja flag, banerów okolicznościowych to istotne ustalenia na tym etapie. Wciąż powstawały nowe pomysły, które na bieżąco były realizowane. Jednym z nich było stworzenie nowych roll-upów ze zdjęciami z zawodów siatkarskich i narciarskich organizowanych przez przedstawicieli Związku Leśników Polskich. Na bieżąco tworzona była lista osób zaproszonych.

Nasz przewodniczący w tym czasie zabiegał o patronaty honorowe, patronaty medialne oraz zdobywał sponsorów, mecenasów, bez których nie stworzylibyśmy takiego wyjątkowego wydarzenia.

Jako dostawcę smakołyków wybrano lokalną cukiernię, której pracownicy stworzyli projekt tortu, a do jego dekoracji zaprosili mistrza w tym fachu. Ustalano menu uroczystości, jakie dania będą gościom podawane.

Przychodziły potwierdzenia osób deklarujących swój udział. Zmiany towarzyszyły nam do samego końca. Scenariusz ulegał ciągłym poprawkom.

Szukaliśmy związkowców, których pasje można byłoby pokazać w formie wystawy. Stworzono siedem ekspozycji w formie fotografii, obrazów, eksponatów, biżuterii, szkiców. Udało się pokazać zbiory, czasami bardzo osobiste pamiątki i odzyskane na czas wystawy prezenty, wcześniej porozdawane wśród znajomych.

Program uroczystości podzielono na część oficjalną, w której znalazły się występy sygnalistów, wprowadzenie sztandaru Związku Leśników Polskich Regionu Górnośląskiego w Katowicach, uroczyste przywitanie zaproszonych gości, przemówienia i odznaczenia zasłużonych związkowców oraz ceremonia odznaczenia sztandaru. Na zakończenie tej części zaproszono wszystkich uczestników uroczystości przed budynek domu kultury, gdzie Panowie: Wiesław Kucharski Dyrektor RDLP w Katowicach, Jarosław Szałata Przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP oraz Marek Cholewa Przewodniczący Związku Leśników Polskich Regionu Górnośląskiego dokonali sadzenia pamiątkowego drzewa „Buka Stulecia”.

Po zakończeniu części oficjalnej był czas, by spróbować urodzinowego tortu oraz podziwiać przygotowaną wystawę pt. „Leśnik – Związkowiec – Pasjonat”.

Do części artystycznej wybrany został spektakl tenora Oskara Jasińskiego wraz z zespołem Maestro Trio pt. „Koncert z gwiazdami, czyli najpiękniejsze przeboje muzyki filmowej, musicalowej i operetkowej”. Widowisko z lubianymi ariami w wykonaniu profesjonalnych artystów podobało się publiczności. Niespodzianką wieczoru był występ zespołu Satisfaction Rock, który powstał z inicjatywy leśników, członków naszego związku. Grupa posiada w swoim repertuarze utwory lekko jazzujące, bluesowe do rockowych włącznie. Cały zaprezentowany repertuar zasłużył na ogromne uznanie, a koncert zakończył się gromkimi brawami.

W czasie obchodów, przed Domem Kultury swoje mobilne studio rozstawiła TVP3 Opole i przez godzinę prowadziła, na żywo, program „O!polskie o poranku” pokazując rozmowy z leśnikami, związkowcami, z ludźmi mającymi swoje zainteresowania i potrafiącymi pięknie mówić o swoich pasjach.

Świętując i ciesząc się z naszej rocznicy pokazywaliśmy to co mamy najcenniejsze: wspaniałych ludzi.

W skład zespołu zdaniowego wchodzili: Olga Oleksiak, Piotr Chrzęszczyk, Andrzej Porwisz, Włodzimierz Wolny i relacjonująca Maria Bajsarowicz.

 

6.1 Foto 1 6.1 Foto 2 6.1 Foto 3 6.1 Foto 4 6.1 Foto 5 6.1 Foto 6 6.1 Foto 7 6.1 Foto 8 6.1 Foto 9 6.1 Foto 10