Relacja z I Zawodów Narciarskich Leśników RDLP Katowice

W sobotę 28 lutego 2015 r., na stoku stacji narciarskiej „Zwardoń Ski” w Zwardoniu odbyły się I Zawody Narciarskie Leśników RDLP Katowice. Na starcie stawiło się ponad 60 amatorów białego szaleństwa, reprezentujących 9 nadleśnictw, biuro RDLP, Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego oraz członków ich rodzin i zaproszeni goście. Organizatorem imprezy byli: Związek Leśników Polskich Regionu Górnośląskiego, Nadleśnictwo Ujsoły i Stacja Narciarska „Zwardoń Ski”. Sponsorami, którzy przyczynili się również do organizacji zawodów były firmy: Zakłady Mięsne Wojciech Dobija, P.P.U.H. Kocoń  Sp. j., Martes Sport Sp. z o.o. oraz Hubertech Sp. z o.o.

21

Po rozdaniu numerów startowych był czas na rozjeżdżenie i przygotowanie się do startu w gigancie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali o puchary i medale w klasyfikacji indywidualnej, drużynowej a także rodzinnej. W klasyfikacji indywidualnej przewidziano      5 kategorii wiekowych oraz kategorię snowboard. Każdy zawodnik miał dwa przejazdy a do klasyfikacji był brany pod uwagę lepszy z osiągniętych czasów. Trasa giganta była dość wymagająca, jednak wszyscy ukończyli swoje przejazdy. Tym większe gratulacje należą się dzieciom, które dzielnie poradziły sobie z trudami zawodów. Pogoda okazała się łaskawa i w pięknej, zimowo-wiosennej scenerii rozdano puchary, medale, dyplomy oraz nagrody.

Najlepsi w klasyfikacji indywidualnej okazali się:

Kategoria K1 (dziewczynki):

 1. Natalia Kohut (Ustroń)
 2. Maria Wyleżuch (Kobiór)
 3. Anna Chrzęszczyk (RDLP Katowice)

Kategoria M1 (chłopcy):

 1. Mateusz Purol (Ujsoły)
 2. Wiktor Wyleżuch (Kobiór)
 3. Mateusz Lemza (Ujsoły)

Kategoria K2 (kobiety):

 1. Natalia Basiura (Sucha)
 2. Monika Mynarska (Bielsko)
 3. Jolanda Madusiok (Ustroń)

Kategoria M2 (mężczyźni młodsi):

 1. Michał Basiura (Sucha)
 2. Jarosław Socha (WL UR Kraków)
 3. Marek Tlałka (Ujsoły)

Kategoria M3 (mężczyźni starsi):

 1. Zbigniew Kalisz (Jeleśnia)
 2. Mirosław Kulis (Ustroń)
 3. Jerzy Gnylewicz (Jeleśnia)

Kategoria Snowboard:

 1. Bogusław Kucharski ( Ujsoły)
 2. Łukasz Żyrek (Ujsoły)

Puchar dla najlepszej jednostki RDLP Katowice trafił do Nadleśnictwa Jeleśnia, drugie miejsce zajęła drużyna z Nadleśnictwa Ujsoły, trzecie zaś ekipa z Wisły. Dalej uplasowały się nadleśnictwa: Kobiór, Ustroń i biuro RDLP Katowice.

W klasyfikacji rodzinnej bezkonkurencyjną okazała się rodzina Basiurów z Suchej, wyprzedzając rodzinę Tlałków (Ujsoły) i Kohut (Ustroń). Kolejne miejsca zajęły rodziny: Foik/Purol (Ujsoły), Mynarski (Bielsko), Ryś/Ryt (Kobiór).

Najszybszymi zawodnikami mistrzostw okazali się Michał Basiura (najlepszy czas wśród mężczyzn)  oraz Natalia Kohut (najlepszy czas wśród kobiet), za co otrzymali pamiątkowe puchary. Puchary odebrali również najstarszy zawodnik, którym był ksiądz Mikołaj Skawiński (1953) oraz najmłodsi: Aleksandra Porwisz (2009) i Michał Porwisz (2008).

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody pamiątkowe i dyplomy, a dla finalistów przewidziano nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego. W trakcie imprezy zawodnicy mogli posilić się kiełbaską z grilla oraz prawdziwą wojskową grochówką z kuchni polowej, na którą zaproszono  również wszystkich narciarzy jeżdżących w tym dniu na stoku i gości.

Pomimo sportowej rywalizacji podczas zawodów panowała rodzinna i przyjacielska atmosfera a wartością nadrzędną stała się dobra zabawa i integracja miłośników narciarstwa pośród naszej braci leśnej.

Andrzej Porwisz

 Zdjęcia: Agnieszka Purol